آرشیو اینترنتی یوسف اباذری

بازدیدکننده عزیز این وبلاگ تلاشی است برای تهیه آرشیوی از مطالب اینترنتی مربوط به دکتر یوسف‌علی اباذری، استاد جامعه‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران. این آرشیو اینترنتی صرفاً محلی است برای گردآوری نوشته‌ها و متون مربوط به وی و در انتخاب این مطالب سلیقه خاصی اعمال نمی‌شود. تمام مطالب با ذکر منبع نقل قول می شوند و انتشارشان در این آرشیو به معنی تائید محتوای هیچ یک از آنها نیست. در صورتیکه از مطالب، اخبار یا نوشته های مربوط دکتر یوسف اباذری آگاه می‌شوید، خوشحال می‌شویم که با ارسال لینک آن

فربه شدن عرفان

 متن زیر سخنرانی پیاده شده ایست از دکتر یوسف اباذری که در تاریخ 30 آبان 1385 در انجمن حکمت و فلسفه ایراد شده است و در آن به نقد دیدگاههای دکتر عبدالکریم سروش و دکتر رضا داوری اردکانی پرداخته است. این سخنرانی در تاریخ شنبه 11 آذر 1385 در روزنامه آینده نو به چاپ رسیده است که با واسطه از وبسایت دکتر عبدالکریم سروش نقل می شود.

یوسف اباذری، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران، سومین سخنران همایش «بحران تفکر در ایران» بود. علاقمندان فلسفه در انجمن حکمت و فلسفه بعد از پایان سخنان اباذری بود که هشدار او درباره «مخاطرات دعوت از یک جامعه شناس برای سخن گفتن درباره فلسفه» را که وی در آغاز صحبت هایش بیم آن را داده بود، درک کردند. این بار کلاس های دکترای جامعه شناسی دانشگاه تهران نبود که عبدالکریم سروش تدریس کند و بپرسد و یوسف اباذری تحصیل کند و پاسخ دهد، این بار استاد حاضر دانشکده علوم اجتماعی می پرسید به آمید آنکه به گوش استاد سابق علوم اجتماعی برسد و پاسخی بدهد. سخن اباذری و نقد او فارغ از پارادایم نویی که برای نقد اندیشه های سروش (پارادایم جامعه شناختی) برگزیده بود، از حیپ چگونگی‌اش نیز تازه و بدیع بود. نقد اباذری از معدود نقدها به سروش است که مستقیماً اندیشه او را هدف قرار می دهد. در دهه اخیر غالب انتقادات به سروش آلوده به گزاره های روانکاوانه و آشفته به استدلال های سیاست زده بوده است. از حوزه خانوادگی وی گرفته تا حساب کردن پول قهوه پوپر، از نقش او در انقلاب فرهنگی گرفته تا نتایج دین گریزانه اندیشه هایش و غیره و غیره همگی سومدارانه بوده است. نقد اباذری بدون شک فارغ از این مغاطلات است. در مورد داوری نیز، داوری هم از سوی منتقدانش در بسیاری اوقات به صفت نزدیکی اش به قدرت سیاسی مورد نقد و هجوم واقع شده که فی نفسه انتقاد عقلانی برانگیز نیست. استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران، داوری را نیز به معیار اندیشه اش سنجیده است. به امید پاسخ های حلقه نشینان این دو پروژه به نقد اباذری، متن سخنرانی وی در روز جهانی فلسفه را می خوانیم.

برای دسترسی به فایل PDF این سخنرانی روی اینجا راست کلیک کرده و گزینه save target as  را انتخاب کنید.

منبع: http://www.drsoroush.com/Pdf/FarbehShodanErfan.pdf

 

  
نویسنده : علی رفیع ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۳
تگ ها : سخنرانی ها