آرشیو اینترنتی یوسف اباذری

بازدیدکننده عزیز این وبلاگ تلاشی است برای تهیه آرشیوی از مطالب اینترنتی مربوط به دکتر یوسف‌علی اباذری، استاد جامعه‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران. این آرشیو اینترنتی صرفاً محلی است برای گردآوری نوشته‌ها و متون مربوط به وی و در انتخاب این مطالب سلیقه خاصی اعمال نمی‌شود. تمام مطالب با ذکر منبع نقل قول می شوند و انتشارشان در این آرشیو به معنی تائید محتوای هیچ یک از آنها نیست. در صورتیکه از مطالب، اخبار یا نوشته های مربوط دکتر یوسف اباذری آگاه می‌شوید، خوشحال می‌شویم که با ارسال لینک آن

دانشمندان ایران تیم ندارند

 

"Pandj Gandj", Amir Khosroe Dehlavi Tabriz School 16th Century

متن زیر مصاحبه ایست با یوسف اباذری که توسط متین غفاریان انجام شده و به احتمال زیاد در هفته نامه خردنامه که توسط موسسه همشهری به چاپ می رسد منتشر شده است (با توجه به سابقه همکاری متین غفاریان با مجله خردنامه). با اینحال وبسایت مرجع فاقد اطلاعاتی در این باره  است. این مصاحبه در تاریخ 25 خرداد 1389 در وبسایت گروه مجلات همشهری منتشر شده است و از همین وبسایت نقل می شود.

 

متین غفاریان:

از رسوم روشنفکری ایرانی یکی هم این است که انتزاع را به انضمام ترجیح می‌دهد و کلی‌گویی و صدور حکم ازلی و ابدی را برتر از هرگونه اظهارنظر مشخص و محدود می‌نشاند. روشنفکران ایران بیشتر «دغدغه» مفهوم داشته‌اند و کمتر به «نهاد» اندیشیده‌اند. برای من که همیشه در پس نقدهای همیشگی بر روشنفکری ایران، نیمه پر لیوان را می‌بینم این نگاه در حال تغییر است. گفت‌وگو بر سر نهادهای عمومی در ایران ـ اگر امان یابد و در کوران حوادث از دست نرودـ مدتی است به دغدغه مهم تعدادی از روشنفکران و دانشگاهیان ایرانی بدل شده است. بی‌شک یکی از این روشنفکران و دانشگاهیان، یوسف اباذری است. می‌توان گفت دانشگاه در این سال‌ها یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ذهنی او بوده است. او از اولین منتقدان سیاست‌ سنجش کمی علم بود و نظراتش درباره وضعیت علم در ایران به وضوح با دیگران تمایز دارد. ایده‌های او نمونه درخشانی از مباحث نظری و کاربردی است.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : علی رفیع ; ساعت ٥:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢۸
تگ ها : مصاحبه ها