آرشیو اینترنتی یوسف اباذری

بازدیدکننده عزیز این وبلاگ تلاشی است برای تهیه آرشیوی از مطالب اینترنتی مربوط به دکتر یوسف‌علی اباذری، استاد جامعه‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران. این آرشیو اینترنتی صرفاً محلی است برای گردآوری نوشته‌ها و متون مربوط به وی و در انتخاب این مطالب سلیقه خاصی اعمال نمی‌شود. تمام مطالب با ذکر منبع نقل قول می شوند و انتشارشان در این آرشیو به معنی تائید محتوای هیچ یک از آنها نیست. در صورتیکه از مطالب، اخبار یا نوشته های مربوط دکتر یوسف اباذری آگاه می‌شوید، خوشحال می‌شویم که با ارسال لینک آن

جامعه شناسی بدن و پاره ای مناقشات

این مقاله یک دو نگاری از دکتر یوسف اباذری و دکتر نفیسه حمیدی (در زمان نگارش این مقاله خانم حمیدی، دانشجوی دکتری رشته جامعه شناسی نظری- فرهنگی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران بوده اند) با عنوان جامعه شناسی بدن و پاره ای مناقشات است که در شماره 23 از دوره 6 فصلنامه پژوهش زنان (زمستان 1387) به چاپ رسیده است و از وبسایت پایگاه نشریات الکترونیکی دانشگاه تهران نقل می شود.

 

چکیده:

موضوع بدن مبحثی است که در ادبیات پیشامدرن در قالب‌هایی مختلف و خصوصاً در مباحث دینی و الهیات مسیحی بدان پرداخته شده است. در این ادبیات غالباً بدن به¬عنوان عنصری منفی با قابلیت گناه و کجروی و مانع تعالی روح دانسته می‌شود. پس از آن نیز این نگرش در اندیشه غربی در قالب تقابل‌های دوتایی ذهن/ بدن دنبال شد و این تقابل نیز به نوبه خود تقابل‌های مرد/ زن، بدن مردانه، بدن زنانه، لذت متعالی، لذت پست را در پی داشت و طرفداران و مخالفانی یافت. این مقاله می‌کوشد تا پیدایش شاخه‌ای از جامعه‌شناسی تحت عنوان جامعه‌شناسی بدن را تعقیب کرده و به طرح مناقشات نظری حول محورهای هستی‌شناسی بدن، تقابل ذهن/ بدن، مقوله نظارت بر بدن و ادبیات فمینیستی و موضوع بدن زنانه بپردازد.

 

برای دسترسی به فایل PDF به اینجا مراجعه کنید و سپس گزینه Download را انتخاب کنید و یا به اینجا مراجعه کنید و در بخش مربوطه به مقاله حاضر گزینه دریافت را انتخاب کنید.

منبع: http://journals.ut.ac.ir/page/issue-main-page.html?issueId=1000353 

  
نویسنده : علی رفیع ; ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/٩
تگ ها : مقالات

پوپولیسم نفتی یا دولت آن است که بی خون دل آید به کنار

 

متن زیر سخنرانی است از دکتر یوسف اباذری که در تاریخ 5 دی 1385 در همایش پوپولیسم، عوامگرایی یا مردم باوری در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ایراد شده است. متن پیاده شده این سخنرانی در تاریخ چهارشنبه 13 دی 1385 در روزنامه آینده نو به چاپ رسیده است که از فایل ارسالی خانم سماعی نژاد به پست الکترونیکی آرشیو نقل می شود.

 

گروه اندیشه امین بزرگیان

 یوسف اباذری، عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، به همراه تنی چند از دیگر اساتید جامعه شناسی این دانشگاه، سخنرانان همایشی بودند که به دعوت بسیج دانشجویی برگزار شده بود: پوپولیسم، عوام گرایی یا مردم باوری. پوستری که در دعوت برای شرکت در این همایش بر دیوارها نصب شده بود حکایت جالبی داشت. واژه پوپولیسم به همان بزرگی نوشته شده بود که واژه  مردم باوری و در این میان عوام گرایی حقیر و باریک بود؛ ...

 

برای دسترسی به فایل PDF این مصاحبه از این لینک استفاده کنید.

(با سپاس از خانم سماعی نژاد که فایل PDF این  سخنرانی را برای انتشار در آرشیو در اختیار ما قرار دادند)

 

  
نویسنده : علی رفیع ; ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱٠/٢٩
تگ ها : سخنرانی ها

فروپاشی اجتماعی

 

متن زیر مصاحبه‌ای است با یوسف اباذری حول موضوع فروپاشی اجتماعی که در شماره نوزدهم ماهنامه آفتاب (مهرماه 1381) به چاپ رسیده است. اطلاعی درباره شخص مصاحبه کننده در دست نیست و ماهنامه آفتاب نیز که به مدیریت مسئولی عیسی سحرخیز به چاپ می رسید، دو سال بعد از انتشار این مقاله در خرداد ماه 1383 توقیف شد.

 

ضمن سپاس و تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار ماهنامه آفتاب قرار دادید، می خواهیم باب بحثی را با شما بگشاییم که مدتی است مکرراً در سطح مطبوعات و یا در مواضع و اظهارنظرهای سیاسی مطرح می شود، یعنی بحث فروپاشی اجتماعی. به نظر می رسد دو دسته نظری در این حوزه مطرح شده است. البته در هیچ کدام از این دو دسته نظریه تأملات اساسی و عمیقی صورت نگرفته و بیشتر سعی در نوعی راه‌گشایی سطحی داشته‌اند. در یک دسته از این نظریات ناهنجاری های اجتماعی مثل افزایش طلاق، لفزایش اعتیاد، افزایش آمار فرار فرزندان، افزایش روند حاشیه‌نشینی، افزایش ناامنی، افزایش جرم و جنایت، افزایش بیکاری، افزایش بی‌اعتمادی عمومی و ... را مؤید نشانه وضعیتی گرفته‌اند که آنرا فروپاشی اجتماعی می نامند. به نظر می شرد مراد آنان از این موقعیت، وضعیتی بسیار وخیم و هرج و مرجی مطلق است. به گونه ای که هیچ نیرویی قدرت ابتکار عمل را در دست ندارد، هیچ برنامه ای قابل طراحی و اجرا نیست و نظم اجتماعی حتی در کوچکترین واحدهای اجتماعی نیز به کلی فرو می ریزد.  

 

برای دسترسی به فایل PDF این مصاحبه از این لینک استفاده کنید.

(با سپاس از خانم سماعی نژاد که فایل PDF این مصاحبه را برای انتشار در آرشیو در اختیار ما قرار دادند)

لینک کمکی: اینجا 

منبع:  http://rapidshare.com/files/325990807/AFTAB.pdf.html

 

  
نویسنده : علی رفیع ; ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱٠/٥
تگ ها : مصاحبه ها

دشواری تلقی پراگماتیستی از دین

 

این مقاله که توسط قاسم زایری فارغ‌التحصیل رشته جامعه‌شناسی از دانشگاه تهران نوشته شده، نقدی است بر دیدگاه‌ های دکتر یوسف اباذری که بخش قابل توجهی از آنها در سمینار گذار به دموکراسی مطرح شده اند. مقاله حاضر در شماره 4 (زمستان 1384) مجله راهبرد یاس که توسط مؤسسه فرهنگی یاس منتشر می شود، به چاپ رسیده است و از وبسایت همین مؤسسه نقل می شود.

  سمینار «گذار به دموکراسی» به همت انجمن اسلامی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، مورخ خرداد ماه 1384 برگزار شد. در این سمینار «دکتر یوسف علی اباذری» جامعه‌شناس برجسته ایرانی به ایراد سخنرانی پرداخت. در این نوشتار ضمن ارائه چکیده‌ای از نظریات وی، سعی می شود به نقد رویکرد نظری و دیدگاه‌ های ایشان پرداخته شود.

 برای دسترسی به فایل PDF این سخنرانی روی اینجا راست کلیک کرده و گزینه save target as  را انتخاب کنید.

 

 منبع: http://www.yas-ins.com/archive/rahbord-4/11.pdf

 

  
نویسنده : علی رفیع ; ساعت ٧:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٢
تگ ها : نقدها

فربه شدن عرفان

 متن زیر سخنرانی پیاده شده ایست از دکتر یوسف اباذری که در تاریخ 30 آبان 1385 در انجمن حکمت و فلسفه ایراد شده است و در آن به نقد دیدگاههای دکتر عبدالکریم سروش و دکتر رضا داوری اردکانی پرداخته است. این سخنرانی در تاریخ شنبه 11 آذر 1385 در روزنامه آینده نو به چاپ رسیده است که با واسطه از وبسایت دکتر عبدالکریم سروش نقل می شود.

یوسف اباذری، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران، سومین سخنران همایش «بحران تفکر در ایران» بود. علاقمندان فلسفه در انجمن حکمت و فلسفه بعد از پایان سخنان اباذری بود که هشدار او درباره «مخاطرات دعوت از یک جامعه شناس برای سخن گفتن درباره فلسفه» را که وی در آغاز صحبت هایش بیم آن را داده بود، درک کردند. این بار کلاس های دکترای جامعه شناسی دانشگاه تهران نبود که عبدالکریم سروش تدریس کند و بپرسد و یوسف اباذری تحصیل کند و پاسخ دهد، این بار استاد حاضر دانشکده علوم اجتماعی می پرسید به آمید آنکه به گوش استاد سابق علوم اجتماعی برسد و پاسخی بدهد. سخن اباذری و نقد او فارغ از پارادایم نویی که برای نقد اندیشه های سروش (پارادایم جامعه شناختی) برگزیده بود، از حیپ چگونگی‌اش نیز تازه و بدیع بود. نقد اباذری از معدود نقدها به سروش است که مستقیماً اندیشه او را هدف قرار می دهد. در دهه اخیر غالب انتقادات به سروش آلوده به گزاره های روانکاوانه و آشفته به استدلال های سیاست زده بوده است. از حوزه خانوادگی وی گرفته تا حساب کردن پول قهوه پوپر، از نقش او در انقلاب فرهنگی گرفته تا نتایج دین گریزانه اندیشه هایش و غیره و غیره همگی سومدارانه بوده است. نقد اباذری بدون شک فارغ از این مغاطلات است. در مورد داوری نیز، داوری هم از سوی منتقدانش در بسیاری اوقات به صفت نزدیکی اش به قدرت سیاسی مورد نقد و هجوم واقع شده که فی نفسه انتقاد عقلانی برانگیز نیست. استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران، داوری را نیز به معیار اندیشه اش سنجیده است. به امید پاسخ های حلقه نشینان این دو پروژه به نقد اباذری، متن سخنرانی وی در روز جهانی فلسفه را می خوانیم.

برای دسترسی به فایل PDF این سخنرانی روی اینجا راست کلیک کرده و گزینه save target as  را انتخاب کنید.

منبع: http://www.drsoroush.com/Pdf/FarbehShodanErfan.pdf

 

  
نویسنده : علی رفیع ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۳
تگ ها : سخنرانی ها

او هدف را درست نشانه رفته‌است

متن زیر سخنرانی پیاده و ویرایش شده یوسف اباذری است در حمایت از میرحسین موسوی که در جریان مبارزات انتخاباتی پیش از انتخابات دهم ریاست جمهوری ایران (Juni 2009 - خرداد 1388) و در یکی از جلسات انجمن اسلامی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ایراد شده است. اگر چه تاریخ دقیق ایراد سخنرانی مشخص نیست اما طبق بند اول نوشته ظاهراً به تاریخ انتشار آن (13 خرداد 1388 در وبسایت سرو) نزدیک است. این نوشته در روزنامه صدای عدالت (تاریخ نامعلوم) منتشر شده است و با واسطه از وبسایت سرو نقل می شود. 

چند روز قبل بود که دکتر یوسف اباذری به «موج سبز» حامیان میرحسین موسوی پیوست. او در جمع اعضای انجمن اسلامی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران از محسنات موسوی گفت و برنامه‌های سیاسی و اقتصادی‌ کاندیدای اصلاح‌طلبان را تحلیل کرد. سخنان اباذری بیشتر ناظر بر نخستین برنامه تلویزیونی – تبلیغاتی میرحسین موسوی بود که روز جمعه، اول خرداد ماه از شبکه یک سیما پخش شد. او همچنین از ضرورت تشکیل دو حزب بزرگ در کشور سخن گفت که در این صورت ساختار انتخابات دگرگون خواهد شد. آنچه در پی می‌آید متن ویرایش شده سخنرانی این استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران است.

ادامه مطلب   
نویسنده : علی رفیع ; ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٥
تگ ها : سخنرانی ها

کلمه- کلمه/ کلمه- شیء (درباره غلط ننویسیم ابوالحسن نجفی)

این مطلب یادداشتی (=مقاله) از دکتر یوسف اباذری است درباره کتاب غلط ننویسیم (نوشته ابوالحسن نجفی) که در تاریخ دوشنبه 30 دی 1387 در روزنامه اعتماد به چاپ رسیده است و از وبسایت همین روزنامه نقل می شود.

آقای ابوالحسن نجفی تاثیر مستقیم و غیرمستقیمی بر ادبیات ایران داشته است.تاثیرات مستقیم ایشان از طریق تحقیقات ممتاز و نوشته های انتقادی ایشان حاصل آمده است. تاثیرات غیرمستقیم ایشان از طریق تاثیر گذاشتن بر چند نسل محقق و رمان نویس و شاعر و مترجم.

ادامه مطلب   
نویسنده : علی رفیع ; ساعت ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۱٦
تگ ها : مقالات

بررسی کتاب منتقدان فرهنگ در نشست اهل اندیشه، ادب و هنر کشور

این خبر در تاریخ 20 آبان 1385 در وبسایت همشهری آنلاین منتشر شده است و از نسخه printable آن نقل می شود.

همشهری آنلاین : کتاب منتقدان فرهنگ در نشست سوم اهل اندیشه، ادب و هنر کشو دردرمحل معاونت هنری و امور بین الملل فرهنگستان به بحث گذاشته شد.
 
به گزارش همشهری آنلاین منتقدان فرهنگ را ماتیو آرنولد و چند تن از متفکران انگلوساکسون نوشتند که اواسط دهه 70 با ترجمه دکتر ضیاء موحد از سوی انتشارات طرح نو به بازار کتاب عرضه شده بود.

ادامه مطلب   
نویسنده : علی رفیع ; ساعت ٤:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/۱۱
تگ ها : اخبار

← صفحه بعد صفحه قبل →