آرشیو اینترنتی یوسف اباذری

بازدیدکننده عزیز این وبلاگ تلاشی است برای تهیه آرشیوی از مطالب اینترنتی مربوط به دکتر یوسف‌علی اباذری، استاد جامعه‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران. این آرشیو اینترنتی صرفاً محلی است برای گردآوری نوشته‌ها و متون مربوط به وی و در انتخاب این مطالب سلیقه خاصی اعمال نمی‌شود. تمام مطالب با ذکر منبع نقل قول می شوند و انتشارشان در این آرشیو به معنی تائید محتوای هیچ یک از آنها نیست. در صورتیکه از مطالب، اخبار یا نوشته های مربوط دکتر یوسف اباذری آگاه می‌شوید، خوشحال می‌شویم که با ارسال لینک آن

نوربرت الیاس و فرایند متمدن شدن

این مقاله در شماره 19 (بهار و تابستان 1381) فصلنامه نامه علوم اجتماعی منتشر شده است و از بخش نشریات وبسایت دانشگاه تهران نقل می‌شود.  

عصر متمدن کنونی برای عدم اعمال خشونت بر دیگری، محدودیت ها و به یک معنا خشونت های بسیاری را در قالب آداب و قواعد رفتاری بر بدن تحمیل می کند. به نظر نوربرت الیاس، در عصر جدید، بشر دائما خود را کنترل می کند و تحت انظباط قرار می دهد. بر اساس این چارچوب تئوریک، خشونت درفوتبال را می توان به مثابه نوعی محل زندگی جسمانی در نظر گرفت. محلی برای تجلی و ظهور رفتارها و خشونت هایی که بطور معمول مجاز شمرده نمی شوند.

کلمات کلیدی:   فرایند متمدن شدن ـ انظباط ـ خشونت توتالیتر ـ نوربرت الیاس

برای دسترسی به فایل PDF متن اصلی مقاله به اینجا رجوع کنید.

منبع:http://journals.ut.ac.ir/page/article-frame.html?articleId=2821

  
نویسنده : علی رفیع ; ساعت ۱:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٧
تگ ها : مقالات