آرشیو اینترنتی یوسف اباذری

بازدیدکننده عزیز این وبلاگ تلاشی است برای تهیه آرشیوی از مطالب اینترنتی مربوط به دکتر یوسف‌علی اباذری، استاد جامعه‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران. این آرشیو اینترنتی صرفاً محلی است برای گردآوری نوشته‌ها و متون مربوط به وی و در انتخاب این مطالب سلیقه خاصی اعمال نمی‌شود. تمام مطالب با ذکر منبع نقل قول می شوند و انتشارشان در این آرشیو به معنی تائید محتوای هیچ یک از آنها نیست. در صورتیکه از مطالب، اخبار یا نوشته های مربوط دکتر یوسف اباذری آگاه می‌شوید، خوشحال می‌شویم که با ارسال لینک آن

حل مسئله

این مقاله در شماره 21 (مهرماه 1382، مجلد 11، شماره 1) فصلنامه نامه علوم اجتماعی منتشر شده است و از بخش نشریات وبسایت دانشگاه تهران نقل می‌شود. 

در این مقاله نسبت میان حل مسئله جزءگرایانه یا اصلاحی با حل مسئله کل گرایانه یا یوتوبیایی سنجیده می شود و تغییر پارادیمی از اولی به دومی مورد تاکید قرار میگیرد. سپس نظریه سه جهان پوپر ارائه می گردد.هدف از ارائه این نظریه و یاری گرفتن از آرای لاکاتوش برای تکمیل آن -تصریح نقش طرحهای تحقیقاتی رقیب در حل مسئله و تاثیر نقادی بر پیشرفت علم است.در پایان با توجه به این مقولات نظری و ضعیت آکادمیک ایران به شیوه ای نقادانه بررسی می شود.

کلمات کلیدی: حل مسئله ـ علم ـ سه جهان ـ جزء گرایانه ـ کل گرایانه ـ طرح تحقیقاتی ـ وضعیت آکادمیک ـ معرفت عینی ـ نقادی

برای دسترسی به فایل PDF متن اصلی مقاله به اینجا رجوع کنید. 

منبع: http://journals.ut.ac.ir/page/article-frame.html?articleId=2807 

  
نویسنده : علی رفیع ; ساعت ۱:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٧
تگ ها : مقالات