آرشیو اینترنتی یوسف اباذری

بازدیدکننده عزیز این وبلاگ تلاشی است برای تهیه آرشیوی از مطالب اینترنتی مربوط به دکتر یوسف‌علی اباذری، استاد جامعه‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران. این آرشیو اینترنتی صرفاً محلی است برای گردآوری نوشته‌ها و متون مربوط به وی و در انتخاب این مطالب سلیقه خاصی اعمال نمی‌شود. تمام مطالب با ذکر منبع نقل قول می شوند و انتشارشان در این آرشیو به معنی تائید محتوای هیچ یک از آنها نیست. در صورتیکه از مطالب، اخبار یا نوشته های مربوط دکتر یوسف اباذری آگاه می‌شوید، خوشحال می‌شویم که با ارسال لینک آن

فروپاشی اجتماعی

 

متن زیر مصاحبه‌ای است با یوسف اباذری حول موضوع فروپاشی اجتماعی که در شماره نوزدهم ماهنامه آفتاب (مهرماه 1381) به چاپ رسیده است. اطلاعی درباره شخص مصاحبه کننده در دست نیست و ماهنامه آفتاب نیز که به مدیریت مسئولی عیسی سحرخیز به چاپ می رسید، دو سال بعد از انتشار این مقاله در خرداد ماه 1383 توقیف شد.

 

ضمن سپاس و تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار ماهنامه آفتاب قرار دادید، می خواهیم باب بحثی را با شما بگشاییم که مدتی است مکرراً در سطح مطبوعات و یا در مواضع و اظهارنظرهای سیاسی مطرح می شود، یعنی بحث فروپاشی اجتماعی. به نظر می رسد دو دسته نظری در این حوزه مطرح شده است. البته در هیچ کدام از این دو دسته نظریه تأملات اساسی و عمیقی صورت نگرفته و بیشتر سعی در نوعی راه‌گشایی سطحی داشته‌اند. در یک دسته از این نظریات ناهنجاری های اجتماعی مثل افزایش طلاق، لفزایش اعتیاد، افزایش آمار فرار فرزندان، افزایش روند حاشیه‌نشینی، افزایش ناامنی، افزایش جرم و جنایت، افزایش بیکاری، افزایش بی‌اعتمادی عمومی و ... را مؤید نشانه وضعیتی گرفته‌اند که آنرا فروپاشی اجتماعی می نامند. به نظر می شرد مراد آنان از این موقعیت، وضعیتی بسیار وخیم و هرج و مرجی مطلق است. به گونه ای که هیچ نیرویی قدرت ابتکار عمل را در دست ندارد، هیچ برنامه ای قابل طراحی و اجرا نیست و نظم اجتماعی حتی در کوچکترین واحدهای اجتماعی نیز به کلی فرو می ریزد.  

 

برای دسترسی به فایل PDF این مصاحبه از این لینک استفاده کنید.

(با سپاس از خانم سماعی نژاد که فایل PDF این مصاحبه را برای انتشار در آرشیو در اختیار ما قرار دادند)

لینک کمکی: اینجا 

منبع:  http://rapidshare.com/files/325990807/AFTAB.pdf.html

 

  
نویسنده : علی رفیع ; ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱٠/٥
تگ ها : مصاحبه ها