احساس ناامنی در تجربه زنانه از زندگی روزمره

 

 

این مقاله یک چندنگاری از دکتر یوسف اباذری، دکتر سهیلا صادقی فسایی (عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و دکتر نفیسه حمیدی (در زمان نگارش این مقاله خانم حمیدی، دانشجوی دکتری رشته جامعه شناسی نظری- فرهنگی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران بوده اند) با عنوان احساس ناامنی در تجربه زنانه از زندگی روزمره است که در شماره 20 از دوره 6 فصلنامه پژوهش زنان (زمستان 1387) به چاپ رسیده است و از وبسایت پایگاه نشریات الکترونیکی دانشگاه تهران نقل می شود.

 

هدف مقاله حاضر بررسی احساس ناامنی در تجربه‌ای است که زنان از زندگی روزمره در فضاهای شهری دارند. اگرچه ممکن است فضاهای شهری مخاطرات گوناگونی را برای اقشار اجتماعی مختلف ایجاد کند، اما به‌نظر می‌رسد زنان به دلیل داشتن بدن زنانه‌ای که می‌تواند از سوی مردان با خطراتی چون تجاوز و اعمال خشونت مواجه شود، تجربه ویژه‌ای از احساس ناامنی از زندگی در فضای شهری را تجربه می‌کنند و این تجربه در میان گروه‌های مختلف زنان و در طبقات اجتماعی مختلف، دارای برخی ویژگی‌های مشابه است. برای تشریح این تجربه ویژه زنانه، در این مقاله به مصاحبه با چهل تن از زنان ساکن در شهر تهران پرداخته و از آنان خواسته‌ایم که به تشریح نحوه مدیریت بدن خود در مواجهه با خطرات شهری و نیز احساس ناامنی حاصل از زندگی و آمد و شد در فضاهای شهری بپردازند.

 

برای دسترسی به فایل PDF به اینجا مراجعه کنید و سپس گزینه Download را انتخاب کنید و یا بهاینجا مراجعه کنید و در بخش مربوطه به مقاله حاضر گزینه دریافت را انتخاب کنید.

منبع: http://journals.ut.ac.ir/page/issue-main-page.html?issueId=1000309  

/ 8 نظر / 388 بازدید
علی

سلام. مدتها منتظر کار جدید ازتون بودم . به هر حال موفق باشید

رویا حقشناس

چندنگاری یعنی چی؟! منظور این است که چند نفر با همکاری هم مطلب را نوشته اند، یا این که چند مطلب در یک متن مورد بحث قرار گرفته اند؟

دانشجوی ارشد

استاد کم پیدا شدید

ناهید رادمنش

سلام دو سال دنبال چنین وبلاگی می گردم که نخبگان جامعه در مورد جامعه صحبت کنه ممنون امروز خدا لطف کرده پیدا کردم

دانشجو

چرا به روز نيستيد

شیرین کریمی

سلام استاد بیشتر در وبلاگتون مطلب بنویسید ما استفاده کنیم از علمتون امیدوارم همیشه آزاد و شاد باشید

رویا

بسیار مقاله ی قابل استفاده ای برای محققان بود. مطالب دیگر بخصوص متن سخنرانی ها را هم می پسندم. خاطره ی حضور در کلاس دکتر اباذری را زنده می کند. متشکرم.

نگار

سلام گویا فایلی برای دانلود وجود ندارد، ممنون می شوم آنرا برایم ارسال کنید متشکرم