نامه دستنویس یوسف اباذری به سید محمد خاتمی

این مطلب در روزنامه اعتماد مورخه 28 اسفند 1387 به چاپ رسیده است و روایت هادی خانیکی از انصراف سید محمد خاتمی از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری دهم ایران است. در بخش نخست این یادداشت خانیکی به نامه دستنویسی از یوسف اباذری به خاتمی اشاره می‌کند و مختصری از محتوی آن را نیز روایت می‌کند. بخش اول این یادداشت از وبسایت روزنامه اعتماد نقل می‌شود.

1-صبح (سه شنبه 27 اسفند) پیامکی از نوید لطیفی دانشجوی فعال و خوش فکر سال های دور و نزدیک دیدم که همان ترانه اندوهگین احسان خواجه امیری را مقدمه خبر کرده بود؛ «خداحافظ ای شعر شب های روشن / خداحافظ ای قصه عاشقانه / به دل می سپارم تو را تا نمیرد / خداحافظ ای همنشین همیشه / خاتمی انصراف داد.»

2- نیمه های دیشب هم پیامکی داشتم از تربت جام. شماره او را نمی شناختم ولی گفته بود؛ «سلامی به بزرگی روح شهیدان، آقای دکتر شما شاید نزدیک ترین من به آقای خاتمی باشید. من از تربت جام هستم. به خاتمی بگویید که من حاضر هستم برای ایشان و تفکر اصلاح طلبی از جان خود بگذرم و...، بماند تا بهار دیگر... امیر»

3- دکتر یوسف اباذری پریروز نامه دستنویسی برای آقای خاتمی را شتابزده به من رساند که اساس آن آوردن دلایلی برای عدم انجام انصراف ایشان از نامزدی ریاست جمهوری بود. او با نقد بی کنشی و انفعال بوروکراتیک و تکنوکراتیک جامعه، آن را میراث «سکون و رخوت و شکمبارگی فکری و جسمانی» همان استبدادی دانسته بود که خاتمی بحق آن را مرض اصلی ایرانیان محسوب و در طول خدمت خود به مردم بحق به آن حمله کرده است. او به خاتمی نوشته بود؛ «آنچه شما را از اندیشه دیوانی استبداد زده جدا می سازد، شجاعت شما در نشان دادن مرض است که در درون همه ما ایرانیان لانه کرده است؛ «ترس و تنبلی باستانی.» اباذری دلیل اقبال جامعه را از خاتمی مساله یی فراتر از مسائل روزمره دانسته بود؛ «مردم برای کسب آبرو در پی شما هستند. دکتر ضیاء موحد در سخنرانی که در دفاع از شما ایراد کرد، گفت: «شور و شوق مردم برای آمدن شما دفاع از چیزی نیست بلکه آرزوی کسب چیزهای والاست. آنچه کشورها را به حرکت وامی دارد به قول ریچارد رورتی امید اجتماعی است، نه توزیع این چیز یا آن چیز. شما راه امید داشتن و تلاش کردن و کوشیدن و مهم تر از همه اندیشیدن را به مردم نشان داده اید و آنان از پی شما آمده اند، این امید را استحکام بخشیده، نروید.»

منبع: http://www.etemaad.ir/Released/87-12-28/150.htm

/ 0 نظر / 184 بازدید