فروپاشی اجتماعی

 

متن زیر مصاحبه‌ای است با یوسف اباذری حول موضوع فروپاشی اجتماعی که در شماره نوزدهم ماهنامه آفتاب (مهرماه 1381) به چاپ رسیده است. اطلاعی درباره شخص مصاحبه کننده در دست نیست و ماهنامه آفتاب نیز که به مدیریت مسئولی عیسی سحرخیز به چاپ می رسید، دو سال بعد از انتشار این مقاله در خرداد ماه 1383 توقیف شد.

 

ضمن سپاس و تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار ماهنامه آفتاب قرار دادید، می خواهیم باب بحثی را با شما بگشاییم که مدتی است مکرراً در سطح مطبوعات و یا در مواضع و اظهارنظرهای سیاسی مطرح می شود، یعنی بحث فروپاشی اجتماعی. به نظر می رسد دو دسته نظری در این حوزه مطرح شده است. البته در هیچ کدام از این دو دسته نظریه تأملات اساسی و عمیقی صورت نگرفته و بیشتر سعی در نوعی راه‌گشایی سطحی داشته‌اند. در یک دسته از این نظریات ناهنجاری های اجتماعی مثل افزایش طلاق، لفزایش اعتیاد، افزایش آمار فرار فرزندان، افزایش روند حاشیه‌نشینی، افزایش ناامنی، افزایش جرم و جنایت، افزایش بیکاری، افزایش بی‌اعتمادی عمومی و ... را مؤید نشانه وضعیتی گرفته‌اند که آنرا فروپاشی اجتماعی می نامند. به نظر می شرد مراد آنان از این موقعیت، وضعیتی بسیار وخیم و هرج و مرجی مطلق است. به گونه ای که هیچ نیرویی قدرت ابتکار عمل را در دست ندارد، هیچ برنامه ای قابل طراحی و اجرا نیست و نظم اجتماعی حتی در کوچکترین واحدهای اجتماعی نیز به کلی فرو می ریزد.  

 

برای دسترسی به فایل PDFاین مصاحبه از این لینک استفاده کنید.

(با سپاس از خانم سماعی نژاد که فایل PDF این مصاحبه را برای انتشار در آرشیو در اختیار ما قرار دادند)

لینک کمکی: اینجا 

منبع:  http://rapidshare.com/files/325990807/AFTAB.pdf.html

 

/ 11 نظر / 640 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خاني

با تشكراز راهنمايتون. در انتظار كارهاي بعدي ،بي صبرانه هستيم.با احترام

عباسی

این لینک متاسفانه مشکل داره و باز نمی شه. ممنون می شم اگر کاری کنید که از طریق خود سایت به مطلب بتونیم دسترسی داشته باشیم.

بهروز اشرف سمنانی

سلام... با عرض احترام به دکتر کاظمی عزیز... هرچند هنوز هم از اینکه توسط اباذری بزرگ به عنوان یک پتی دزد خوانده شدم که در آخرین برخوردمان از ایشان عذر خواستم اما ایشان ... و هنوز این دلیگیری ادامه دارد و هرچند از موضع ضعیف ایشان در برابر وضعیت بزرگوارانی چون دکتر هاله لاجوردی و دکتر نادر امیری که خود میدانید واقعا چه شاگردانی بودند برای اباذری و چه استادانی برای ما و اما... در باقی مطالب... گروه 47 که متشکل از دوستان شهرستان فقیر و در کنار هم چپیده خوابگاهی است که 5 سال از تشکیل آن میگذرد تقریبا بلا استثنا تمامی کلاسهای درس و سخنرانیها و بحثهای ایشان و بزرگواران دیگری چون سارا شریعتی و ... را به صورت فایلهای صوتی و نوشتاری و بی کم و کاست در اختیار دارد حاضر به همکاری با شما است... اما این متون میان ما ژخش است و هرکس گوشه ای از این گنجینه را دارد. در صورتی که استاد اجازه بدهند همگی ما حاضریم بدون هیچ اجر مزدی تمام آثار و سخنرانی ها و کلاسهای درس ایشان را در طی حداقل 4 الی 5 سال گذشته را جمع آوری کرده و به مرحله طبع برسانیم... بحثهای ایشان در کلاسهای بررسی آثار صاحب نظران وی همچنین کلاسهای نظریه های یک و دو

بهروز اشرف سمنانی

همچنین برای شناخت اینجانب و دوستان جناب دکتر کاظمی میتوانید از بزرگوارانی چون استاد شریعتی و استاد لاجوردی اسم بنده را و دوستانم را جستجو کنید...

حامد یوسفی

تا جایی که بنده اطلاع دارم این مصاحبه توسط آقای حسین پایا (مدیر انتشارات طرح نو) انجام شده است

رضا معصومی راد

ظن قوی دارم این مصاحبه توسط مجید یوسفی صورت گرفته باشد. وی در عرصه‌ی تاریخ سیاسی و مطبوعات ایران مطالعه می کند و در روزنامه نگاری دارای سوابق ارزنده ای است.

بهمن

سلام اگر می شه برای من ایمیل کنید ممنونم

بهمن

سلام اگر می شه برای من ایمیل کنید ممنونم

.....

لینک خراب است

.....

از لینک کمکی کمک گرفتم ممنون