فربه شدن عرفان

 متن زیر سخنرانی پیاده شده ایست از دکتر یوسف اباذری که در تاریخ 30 آبان 1385 در انجمن حکمت و فلسفه ایراد شده است و در آن به نقد دیدگاههای دکتر عبدالکریم سروش و دکتر رضا داوری اردکانی پرداخته است. این سخنرانی در تاریخ شنبه 11 آذر 1385 در روزنامه آینده نو به چاپ رسیده است که با واسطه از وبسایت دکتر عبدالکریم سروش نقل می شود.

یوسف اباذری، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران، سومین سخنران همایش «بحران تفکر در ایران» بود. علاقمندان فلسفه در انجمن حکمت و فلسفه بعد از پایان سخنان اباذری بود که هشدار او درباره «مخاطرات دعوت از یک جامعه شناس برای سخن گفتن درباره فلسفه» را که وی در آغاز صحبت هایش بیم آن را داده بود، درک کردند. این بار کلاس های دکترای جامعه شناسی دانشگاه تهران نبود که عبدالکریم سروش تدریس کند و بپرسد و یوسف اباذری تحصیل کند و پاسخ دهد، این بار استاد حاضر دانشکده علوم اجتماعی می پرسید به آمید آنکه به گوش استاد سابق علوم اجتماعی برسد و پاسخی بدهد. سخن اباذری و نقد او فارغ از پارادایم نویی که برای نقد اندیشه های سروش (پارادایم جامعه شناختی) برگزیده بود، از حیپ چگونگی‌اش نیز تازه و بدیع بود. نقد اباذری از معدود نقدها به سروش است که مستقیماً اندیشه او را هدف قرار می دهد. در دهه اخیر غالب انتقادات به سروش آلوده به گزاره های روانکاوانه و آشفته به استدلال های سیاست زده بوده است. از حوزه خانوادگی وی گرفته تا حساب کردن پول قهوه پوپر، از نقش او در انقلاب فرهنگی گرفته تا نتایج دین گریزانه اندیشه هایش و غیره و غیره همگی سومدارانه بوده است. نقد اباذری بدون شک فارغ از این مغاطلات است. در مورد داوری نیز، داوری هم از سوی منتقدانش در بسیاری اوقات به صفت نزدیکی اش به قدرت سیاسی مورد نقد و هجوم واقع شده که فی نفسه انتقاد عقلانی برانگیز نیست. استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران، داوری را نیز به معیار اندیشه اش سنجیده است. به امید پاسخ های حلقه نشینان این دو پروژه به نقد اباذری، متن سخنرانی وی در روز جهانی فلسفه را می خوانیم.

برای دسترسی به فایل PDF این سخنرانی روی اینجا راست کلیک کرده و گزینه save target as  را انتخاب کنید.

منبع: http://www.drsoroush.com/Pdf/FarbehShodanErfan.pdf

 

/ 5 نظر / 183 بازدید
::خانه اندیشه::

هر آنکه جانب اهل وفا نگهدارد خداش در همه حال از بلا نگه دارد حدیث دوست نگویم مگر به حضرت دوست که آشنا سخن آشنا نگه دارد

حقانی فضل

سلام خسته نباشید دکتر اباذری در سال 84 در فاصله بین دو مرحله انتخابات ریاست جمهوری دوره نهم یادداشت کوتاهی در روزنامه شرق داشتند. مدتی است دنبالش می گردم و نمیدانم از کجا پیدا کنم اگر کمکم کنید ممنون میشوم

خانی

با سلام. با آرزوی توفیق.کار بزرگی را شروع کرده اید.با اجازه لینک کردم

گفتگو

خب من با اقای اباذری احترام میگذارم، ولی شما به این یک صفحه روزنامه میگویید نقد؟ خوشحالید که دکتر سروش را نقد علمی کرده اید؟ لطفا معلوم میکنید که چه چیز را نقد کردید و با چه روشی؟ همین که 20 3 دهه فعالیت فکری یک متفکر را لاصه کنید در کلمه عرفان و بعد هم اینور و انورش کنید ..این یعنی نقد؟> من واقعا منکر توانایی اقای اباذری نیستم ولی اخر اینجور که نمیشود دکتر جان، تازه این که شما گفته اید کجایش علمی بود...والله ما هم همان زمانهایی که در دانشکده علوم اجتماعی میدان بهارستان درس میخواندیم میدانستیم که وقتی دندان ادم درد میگیرد هیچ فیلسوفی نمیتواند درمانش کند!!!!! ولی از این کشف خود کلاه به اسمان نمی انداختیم...یعنی جناب اباذری فکر میکنند دکتر سروش مساله طلاق را با ارجاع زن و شوهر به دیوان خواج عبدالله انصاری حل میکنند؟...یعنی از نظر اقای اباذری دکتر سروش اینجور متفکریست؟ همین یک سوال را پاسخ بدهید تکلیف نقد شما روشن میشود....اقای دکتر اباذری من نمی دانم که این بلاگرا خودتان مدیریت میکنید و یا علاقه مندانتان...اما به هر حال در حد و شان شما نیست که نقد را اینهمه ساده بگیرید!

awat

سلام خسته نباشید من تمام اینترنت ویوتیوب رو گشتم یه فایل صوتی وسخنرانی تصویری از اقای اباذری پیدانکردم اگه میشه چند فایل صوتی هم بذارید که ما ها که نه سخنرانی شو شنیدم نه صداشو بتونم از این امر بی نصیب نباشیم البته مقالات وکتابش رو خوندم ولی دوست دارم با صدای خودشم چیزی بشنوم ممنون