جامعه شناسی بدن و پاره ای مناقشات

این مقاله یک دو نگاری از دکتر یوسف اباذری و دکتر نفیسه حمیدی (در زمان نگارش این مقاله خانم حمیدی، دانشجوی دکتری رشته جامعه شناسی نظری- فرهنگی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران بوده اند) با عنوان جامعه شناسی بدن و پاره ای مناقشات است که در شماره 23 از دوره 6 فصلنامه پژوهش زنان (زمستان 1387) به چاپ رسیده است و از وبسایت پایگاه نشریات الکترونیکی دانشگاه تهران نقل می شود.

 

چکیده:

موضوع بدن مبحثی است که در ادبیات پیشامدرن در قالب‌هایی مختلف و خصوصاً در مباحث دینی و الهیات مسیحی بدان پرداخته شده است. در این ادبیات غالباً بدن به¬عنوان عنصری منفی با قابلیت گناه و کجروی و مانع تعالی روح دانسته می‌شود. پس از آن نیز این نگرش در اندیشه غربی در قالب تقابل‌های دوتایی ذهن/ بدن دنبال شد و این تقابل نیز به نوبه خود تقابل‌های مرد/ زن، بدن مردانه، بدن زنانه، لذت متعالی، لذت پست را در پی داشت و طرفداران و مخالفانی یافت. این مقاله می‌کوشد تا پیدایش شاخه‌ای از جامعه‌شناسی تحت عنوان جامعه‌شناسی بدن را تعقیب کرده و به طرح مناقشات نظری حول محورهای هستی‌شناسی بدن، تقابل ذهن/ بدن، مقوله نظارت بر بدن و ادبیات فمینیستی و موضوع بدن زنانه بپردازد.

 

برای دسترسی به فایل PDF به اینجا مراجعه کنید و سپس گزینه Download را انتخاب کنید و یا بهاینجا مراجعه کنید و در بخش مربوطه به مقاله حاضر گزینه دریافت را انتخاب کنید.

منبع: http://journals.ut.ac.ir/page/issue-main-page.html?issueId=1000353 

/ 7 نظر / 362 بازدید
گروه نویسندگان

بنام خدا. در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر راه اندازی کرسیهای نظریه پردازی و آزاداندیشی به صحنه آمده ایم .امید است با لینک کردن پایگاهها و ارتباط با مرکز، ما را یاری نمایید.

راضيه

سلام استاد اميدوارم مهر امسال بتونم شاگرد دوره ارشد شما باشم.

نجمه ربیعی

سلام استاد . خيلي دلم براي کلاسهاي شما تنگ شده . نظريه هاي جامعه شناسي شما واقعه کلاس لذت بخشي بود . با تمام وجود مطالب شما رو گوش مي کردم . حيف راه زندگيم عوض شد و نتونستم ادامه تحصيل بدم ! وقتي هم که از درس فاصله بگيري ديگه هيچ فرصتي براي هيچ چيز تو زندگي نميمونه .

شادی

چقدر خوب که فایل پی دی افش هست. ممنون.

حسام

با سلام خدمت استاد گرامی، با اینکه با شما اختلاف نظر دارم ولی نظرات شمارو خبلی دوست دارم و به خاطرش از دانشگاه بهشتی میام کلاساتون شرکت می کنم. سپاس

مریم

با سلام آيا با ديدگاه هاي متاثر از جامعه شناسي بدن فرهنگ پوشش جوامع نظير حجاب قابل بررسي است